Tomáš NETOPIL / Jiří Vodička / Roman Hoza & Moravští komorní sólisté & laureáti LHAK

Nárok na vrácení vstupného, prosíme, směřujte společně se scanem e-vstupenky a číslem svého účtu na email festival@academykromeriz.com do 13. 8. 2020. Děkujeme za přízeň a pochopení!

22. 8. 2020

út 19.00 h

Skleník Květné zahrady Kroměříž

Závěrečný koncert festivalu Hudební Kroměříž & mezinárodní Letní hudební akademie s vyhlášením laureátů

Tomáš NETOPIL /dirigent, umělecký ředitel LHA a festivalu Kroměříž/
Jiří VODIČKA /housle/
Roman HOZA /baryton/
Tereza Maličkayová /soprán/ Laureátka LHAK 2019, Cena Akademie klasické hudby
Matteo Hager /housle/ Laureát LHAK 2019, Cena Zlínského kraje
Ferdinand Pavel Slovák /housle/ Laureát LHAK 2019, Cena LHAK
Orchestr MORAVŠTÍ KOMORNÍ SÓLISTÉ – výjimečný orchestr složený z koncertních mistrů a mimořádných hudebníků působících po celém světě.
Program:
Heinrich Ignaz Franz von Biber
Camille Saint-Saëns
W. A. Mozart

Black Tie

Orchestrální řada

Tomáš Netopil /dirigent/
Kroměřížský rodák na sebe poutá pozornost hudebního světa coby jeden z nejzajímavějších dirigentů současnosti. Aktuálně působí jako hudební ředitel Aalto Theater a filharmonie v Essenu. Před tím byl šéfdirigentem Opery Národního divadla. Na podzim roku 2017 byl jmenován hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie.
Tomáš Netopil studoval hru na housle na Základní umělecké škole i Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži, poté se věnoval studiu sbormistrovství a dirigování na pražské AMU, kde k jeho učitelům patřil Jiří Bělohlávek.
Mezi světovou elitu ho vynesla řada vítězství v prestižních soutěžích, získal například hlavní cenu americké dirigentské Akademie v Aspenu. Doposud se představil na mnoha scénách předních světových operních domů a orchestrů (Berlínská filharmonie, orchestr Státní opery ve Stuttgartu, Vídeňští symfonikové, Londýnský filharmonický orchestr, Filharmonický orchestr BBC, Orchestr curyšské Tonhalle, Filharmonický orchestr milánské
La Scaly, Sydneyský symfonický orchestr, Královská stockholmská filharmonie, Symfonický orchestr NHK,..)
Vybudovat v Kroměříži akademii, která by koncentrovala špičky hudebního světa a talentované studenty na jedno mimořádně hudebně inspirativní místo, byl jeho dlouhodobý sen. Součástí akademie je nyní i festival klasické hudby Hudební Kroměříž.
Roman Hoza /baryton/

Barytonista Roman Hoza se narodil ve Zlíně. Vystudoval brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění a absolvoval roční stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Roku 2014 v rámci programu Young Singers Project vystoupil na prestižním Salzburger Festspiele v roli Dandiniho v Rossiniho Popelce v úpravě pro dětské publikum. Mezi lety 2015 a 2017 byl členem operního studia Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu, kde vytvořil řadu repertoárových rolí.

Po návratu do České republiky se stal Roman Hoza sólistou Národního divadla Brno. Během svého angažmá zde ztvárnil několik zásadních rolí barytonového repertoáru (Don Giovanni, Guglielmo, Rossiniho Figaro, Belcore, Escamillo atd.). Jako host spolupracuje také s pražským Národním divadlem (Mozartův Figaro, Dandini, Mamma Agata), Národním divadlem moravskoslezským (Hamlet) a Divadlem J. K. Tyla v Plzni (Hamlet, Lehárův Danilo). Ze zahraničních angažmá jmenujme spolupráci s Opera National de Lyon, Göteborg Operan a trvající partnerství s Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu. Romana Hozu jste mohli slyšet také na festivalu Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova Litomyšl, Moravský podzim, Concentus Moraviae a dalších. Jako sólista vystoupil se Symfonickým orchestrem českého rozhlasu, Mladou českou filharmonií, Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Filharmonií Hradec Králové, Czech Virtuosi a mnoha jinými hudebními tělesy.

Je také vyhledávaným interpretem komorní a barokní hudby. Schumannův cyklus Dichterliebe provedl za doprovodu A. Hedara ve Dvořákově síni Rudolfina. Pravidelně jej můžete vidět po boku cemballistky B. M. Willi nebo jako sólistu barokních ansámblů Collegium 1704, Musica Florea, Ensemble Inégal nebo Czech Ensemble Baroque. Do jeho repertoáru patří, mimo mnoha jiných, basový part v Händelově Mesiáši, Haydnově Stvoření nebo Ježíš v Janových pašijích J. S. Bacha.

Jiří Vodička /housle/

Koncertní mistr České filharmonie, sólista a komorní hráč. Jiří Vodička patří k nejvýznamnějším a nejvyhledávanějším českým houslistům. V roce 2015 se stal koncertním mistrem České filharmonie. Je pedagogem na Pražské konzervatoři a Ostravské univerzitě.

Jiří Vodička na sebe upozornil už v dětství vítězstvími v mnoha soutěžích – zejména v Mezinárodní houslové soutěži J. Kociana, Prague Junior Note a Čírenie talentov (Slovensko). V roce 2002 získal první cenu na mezinárodní houslové soutěži Beethovenův Hradec a v témže roce i cenu pro nejlepšího účastníka houslových kurzů Václava Hudečka, se kterým následně absolvoval desítky koncertů po celé České republice. V roce 2004 si titul absolutního vítěze odnesl také z prestižní mezinárodní houslové soutěže Louise Spohra konané v německém Výmaru. V roce 2008 si přivezl první a druhou cenu ze světově proslulé soutěže Young concert Artist, která probíhala v Lipsku a v New Yorku.

Ve svých 14 letech byl Jiří Vodička mimořádně přijat na vysokou školu – Institut pro umělecká studia v Ostravě, a to do třídy renomovaného pedagoga prof. Zdeňka Goly. V roce 2007 zde uzavřel studium magisterským titulem.

V roce 2014 natočil pro Supraphon své debutové sólové album „Violino Solo“, které obsahuje jedny z nejtěžších skladeb pro sólové housle a které bylo pozitivně přijato kritiky u nás i v zahraničí. Mnohé z jeho koncertů byly natočeny Českou televizí, Českým rozhlasem nebo německým ARD.

Jako komorní hráč vystupuje s vynikajícími českými pianisty Martinem Kasíkem, Ivošem Kahánkem, Ivanem Klánským a Miroslavem Sekerou. V roce 2011 byl pozván slavným houslistou Gidonem Kremerem a společně s mnoha světovými umělci vystoupil na jeho festivalu Kammermusikfest v rakouském Lockenhausu. Bývá pravidelně zván na významné festivaly – například Pražské jaro, Janáčkův Máj, Hohenloher Kultursommer, Choriner Musiksommer a jiné. Od roku 2012 je členem Smetanova tria, se kterým natočil dvě CD pro Supraphon a která získala prestižní ocenění BBC a Diapason d´Or.

Pravidelně vystupuje jako sólista s mnoha význačnými českými i zahraničními orchestry, a to např. s Českou filharmonií, Pražskou komorní filharmonií, Symfonickým orchestrem FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a jinými. Z těch zahraničních jsou to např. Qatar Philharmonic Orchestra, Neue Westfalen Philharmonie. Je dlouholetým sólistou předního čínského orchestru Wuhan Philharmonic Orchestra. Spolupracoval a spoluparcuje také s významnými dirigenty jako Jiřím Bělohlávkem, Jakubem Hrůšou, Tomášem Netopilem, Semjonem Bychkovem a jinými.

Tereza Maličkayová /soprán/
Slovenská sopranistka již působí jako sólistka i členka sboru těles Chor der Bamberger Symphoniker, Chorakademie Lübeck a také Českého filharmonického sboru Brno. Před rokem debutovala v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě v roli Lauretty v opeře Gianni Schicchi Giacoma Pucciniho.
Ferdinand Pavel Slezák /housle/
Již od dětství na sebe upozorňuje svým talentem na soutěžích, nyní studuje na Církevní konzervatoři a současně na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. Už v 10 letech vystoupil s Metropolitným orchestrom Bratislava, komorním orchestrem Sinfonietta Bratislava, později měl sólivý recitál ve Slovenském rozhlase, v roce 2018 účinkoval se Slovenským komorným orchestrom ve Slovenské filharmonii. Třikrát vyhrál národní soutěž Schneiderova Trnava, na medzinárodní soutěži Júliusa von Beliczayho získal dvakrát zlato stejně jako na soutěži Prešporský Paganini, v roce 2017 reprezentoval Slovensko na Talents for Europe, kde získal 2. místo.
Matteo Hager /housle/

Šestnáctiletý houslista získal v roce 2019 kromě Ceny Zlínského kraje za mimořádný talent na mezinárodní akademii v Kroměříži také první místo na kurzech V. Hudečka a na Mezinárodní houslové soutěži J. Micky.